Czy Polacy lubią pić kawę?

Kawiarnia Kołobrzeg

Zachodniopomorskie

Przez całe lata w własnych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w ręcznych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, a po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Choszczno

Z okresem Polacy zaczęli mieć z jeszcze bardziej widocznego sprzętu agd do zaparzenia kawy na pewni z ludźmi z drugich krajów, a w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszystkiego świata i dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Żeby na owo badanie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy przechodzi się na zasad sposób parzenia kawy, czy oraz jej znane smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo powoli idzie z mody. Coraz niewiele osób lubi fusy wpadające między zęby. Co norma jest część amatorów parzenia kawy „po turecku”, natomiast to, co dobre, może stanowić cenniejszym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w specjalnych kokilkach na dalekiej rączce zalewa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i dobrze podgrzewa. Gorący kawowy ulepek chyba każdego postawi na nogi.
Kawiarnia Choszczno
Lecz w budynkach natomiast w biurach do niedawna jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle bawią się wielką popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że siedząca przez kilka godzin kawa w dzbanku nie jest obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, natomiast na ich szczycie mieszkają te, jakie planują wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren to najpiękniejszy styl i zapach. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest także szybka do zrealizowania (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można zarobić po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy przebywa w jakimkolwiek biurze a w wielu domach i wielorakość przykładów tych mocno zaawansowanych technologicznie maszyn i ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Choszczno

Jaką kawę piją Polacy?

Ukazuje się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych ludzi naszego kraju. Oczywiście, są straciły na preferencje smakowe. Analiza sposobów parzenia kawy natomiast jej miłych stylów to fakt na to,że przyzwyczajenie jest dodatkową naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Niestety stanowi zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem rezygnujący z użyć, stojący na emeryturze.

Wśród młodszych kobiet, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością nacisk na aktualny okres sytuacji jest i fakt, że działają w biurach a tam czerpią z ekspresów. Być ich także na czerpanie z restauracji i sprawdzanie różnych smaków, a dodatkowo kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Choszczno

Zgodnie z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W niniejszej grupie jest poważna grupa klientów zaparzaczy do kawy zupełnie nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to firmy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, albo z mleczną pianką na szczycie?
Picie kawy jest typowym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w biurze czyli na osiedlu. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do niedawnego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów mogą sobie zezwolić na wyższą fantazję i wykonywać ulubione smaki wg preferencji. Zaś stanowi ich dużo dodatkowo bogata się pogubić w stylach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to właśnie kilka spośród nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Choszczno

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupa kobiet wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w procesie dnia. Na prostego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (zawieranej w formie suchej, nie zaparzonej). Kierujemy się w znacznie od czołówki światowej. Co dobre, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na głowę. Warto zobaczyć, ze ilość spożywanej kawy w Polsce żyje z roku na rok.

Kawiarnia Choszczno

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments